Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita abuziva!? Ma puteți ajuta cu un ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita abuziva!? Ma puteți ajuta cu un răspuns va ...

Executare silita abuziva. Ma puteți ajuta cu un răspuns va rog? Problema este următoarea în decursul zile de azi prietenul meu a primit poprire pe cardul de salariu cu suma 18301,32 RON, la solicitarea creditoare FINOPRO IFN SA pentru un contract de credit emis în 27.12.2019 de CREDIUS IFN SA. Am sunat la biroul executorului și ni sa spus ca poprirea este pentru un credit în valoare de 2300 lei,si sa așteptăm ca trebuie sa ne vina dosarul zilele următoare. Pe lângă faptul ca pentru 2300 lei trebuie sa plătească 18.300 lei, suma exorbitanta, el nu își amintește sa fi făcut acest credit. Va rog mult, se poate face ceva?
~ Conținut șters la cerere ~
Mulțumesc, nu mi se pare normal asa ceva. Pe lângă acest fapt el mai avea pe cardul de salariu în jur de 160 lei, i.au dispărut pur și simplu.

IONEL ILIE a scris:

Da. Contestatie la executare in termen de 15 zile. Poate solicita si suspendarea executarii silite.

Daca nu isi amintește este una iar dacă nu a făcut creditul este alta.
Sa.mearga urgent la.avocat.
Manuela Rășină, administrator
ni sa spus ca poprirea este pentru un credit în valoare de 2300 lei,

nu isi aduce aminte ca s-a imprumutat de la un ifn in 2019?
Ifn-ul are dobanzi si penalitati pt neplata exorbitante.
gi-jane2, moderator
Daca nu a facut creditul sa depuna contestatie la executare. Sa conteste actele, sa solicite suspendarea. In paralel, plangere penala la politie.

Daca doar nu isi aminteste, atunci e altceva.