avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 587 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Executare silita abuziva!? Ma puteți ajuta cu un ...
Discuție deschisă în Executare silită

Executare silita abuziva!? Ma puteți ajuta cu un răspuns va ...

Executare silita abuziva. Ma puteți ajuta cu un răspuns va rog? Problema este următoarea în decursul zile de azi prietenul meu a primit poprire pe cardul de salariu cu suma 18301,32 RON, la solicitarea creditoare FINOPRO IFN SA pentru un contract de credit emis în 27.12.2019 de CREDIUS IFN SA. Am sunat la biroul executorului și ni sa spus ca poprirea este pentru un credit în valoare de 2300 lei,si sa așteptăm ca trebuie sa ne vina dosarul zilele următoare. Pe lângă faptul ca pentru 2300 lei trebuie sa plătească 18.300 lei, suma exorbitanta, el nu își amintește sa fi făcut acest credit. Va rog mult, se poate face ceva?
Cel mai recent răspuns: Company Advising , utilizator 09:18, 3 Martie 2021
~ Conținut șters la cerere ~
Mulțumesc, nu mi se pare normal asa ceva. Pe lângă acest fapt el mai avea pe cardul de salariu în jur de 160 lei, i.au dispărut pur și simplu.

IONEL ILIE a scris:

Da. Contestatie la executare in termen de 15 zile. Poate solicita si suspendarea executarii silite.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu isi amintește este una iar dacă nu a făcut creditul este alta.
Sa.mearga urgent la.avocat.
Ultima modificare: Miercuri, 3 Martie 2021
Manuela Rășină, administrator
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
ni sa spus ca poprirea este pentru un credit în valoare de 2300 lei,

nu isi aduce aminte ca s-a imprumutat de la un ifn in 2019?
Ifn-ul are dobanzi si penalitati pt neplata exorbitante.
Ultima modificare: Miercuri, 3 Martie 2021
gi-jane2, moderator
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca nu a facut creditul sa depuna contestatie la executare. Sa conteste actele, sa solicite suspendarea. In paralel, plangere penala la politie.

Daca doar nu isi aminteste, atunci e altceva.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna dimineata, de curand am aflat ca tatal meu a obtinut in ... corina bancu corina bancu Buna dimineata, De curand am aflat ca tatal meu a obtinut in anul 2015 un credit de la Credius Ifn, credit pe care nu l-a achitat . Totodata am aflat ca in ... (vezi toată discuția)
Poprire ifn Mihai3334 Mihai3334 Buna ziua, anul trecut am luat 3 credite de la acelasi IFN mai precis credius. Nu am mai putut sa platesc si am vazut pe portalul justitiei ca mi sau facut 3 ... (vezi toată discuția)
Executare silita florinciprian florinciprian Buna ziua Am luat un credit de 3000 lei de un ifn(credius) si acum sunt obligat sa platesc aprox 13000 lei. am fost executat silit si am oprire pe salariu de ... (vezi toată discuția)