Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... reparatie macara
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

reparatie macara

buna seara, va rog sa-mi spuneti care sunt etapele pentru oprirea unei macarale portic cu brat in vederea unei reparatii programate.Fac precizarea ca s-a mai reparat o macara, cu o firma autorizata iscir dar care nu are nici-un salariat! reparatia a fost facuta de niste alpinisti care nu au facut astfel de lucrari ! (totul un fiasco!) .acum vor sa repare in aceleasi conditii o alta macara!!! Intrebare,ce putem sa facem pentru a opri acest demers. nu stim cum sa procedam,este evident un aranjament....pe macaralele respective vom lucra noi ! ce este de facut?!
dascalumihaita64, utilizator
Sesizati oficial autoritatile in domeniu ITM,parchet
Sesizati ISCIR teritorial in scris, cu nr. de inregistrare/ data. Reautorizarea ISCIR este obligatorie dupa reparatia programata. Fara autorizatie in termen de valabilitate, macaraua functioneaza in afara legii.
In cazul producerii unui eveniment nedorit, persoanele responsabile de nerespectarea legislatiei pot raspunde penal si/ sau material, dupa caz.