Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua. Revin cu acest subiect. Mentionez ca am ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua. Revin cu acest subiect. Mentionez ca am fost acuzat ...

Buna ziua. Revin cu acest subiect. Mentionez ca am fost acuzat de viol in art 218 alin 1. M-am împăcat cu fosta si a mers la procuror si ca retras plângerea spunandule ca nu mai vrea să imi faca rau din motivele iei personale. Deci plângerea de către partea vătămmata a fost retrasa. Asi dori sa stiu daca mai pot fi pedepsit sau urmarit penal.
Daca procurorul exercita acțiunea penala din oficiu, inlaturarea raspunderii penale, ca urmare a retragerii plângerii, este supusă controlului acestuia.