Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună seara! Ma interesează referitor la o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună seara! Ma interesează referitor la o succesiune, cum se ...

Bună seara! Ma interesează referitor la o succesiune, cum se modifica tariful odată cu trecerea timpului. Speta : în august se împlinesc 2 ani de la deces. Sunt unic moștenitor, e vorba de doua apartamente. Mulțumesc!
veti plati in plus impozit de 1% din valoarea bunurilor mostenite.
Asta dacă încep succesiunea pana se împlinesc 2 ani ? Sau și după 2 ani va fi aceeași regula ?
Dacă procedura succesorala este finalizată în termen de 2 ani de la deces (adică dacă obțineți un certificat de moștenitor sau o hotărâre judecătorească definitivă), sunteti scutit de plata impozitului de 1%.
Dacă ați început procedura succesorala, dar aceasta nu a fost finalizată si intre timp s-a împlinit termenul de 2 ani de la deces, veti plati impozitul de 1%.
Pe scurt: începeți cât de curând procedura succesorala. Nu așteptați sfârșitul lui iulie.
raluk0207, utilizator