avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 709 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renuntare la succesiune-dosar succesiune deschis
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renuntare la succesiune-dosar succesiune deschis

Sunt mostenitor intr-o succesiune deja deschisa. Pot renunta la succesiune? As vrea ca bunurile de la cel decedat sa ramana integral celeiluilat mostenitor cu care am deschis succesiunea.
Ultima modificare: Marți, 9 Martie 2021
apetra, utilizator
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 07:55, 10 Martie 2021
Daca nu ati acceptat inca succesiunea, da, puteti sa renuntati. Luati legatura cu notarul public la care ati inregistrat dosarul succesoral.
Cine, mai exact, este „celălalt”?
Dacă este (de exemplu) soț supraviețuitor, atunci renunțarea dvs. s-ar putea să profite ... te miri cui, până la văr primar cu mortul.
Întrebarea dvs. nu conține suficientă informație. De putut, se poate, dar aveți grijă cui profită.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatere succesiune sanda nicolaescu sanda nicolaescu Buna ziua, Am urmatoarea situatie : Matusa mea a decedat in iulie 2011. Au ramas ca succesori : sotul si 2 copii. Unul dintre copii (care la randul ... (vezi toată discuția)
Succesiune zaris zaris Buna seara! As dori sa stiu anumite date referitoare la succesiune. In anul 2010 a decedat mama si mai am un frate. Fratele doreste sa renunte la cota lui in ... (vezi toată discuția)