Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... renuntare la succesiune-dosar succesiune deschis
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

renuntare la succesiune-dosar succesiune deschis

Sunt mostenitor intr-o succesiune deja deschisa. Pot renunta la succesiune? As vrea ca bunurile de la cel decedat sa ramana integral celeiluilat mostenitor cu care am deschis succesiunea.
apetra, utilizator
Daca nu ati acceptat inca succesiunea, da, puteti sa renuntati. Luati legatura cu notarul public la care ati inregistrat dosarul succesoral.
Cine, mai exact, este „celălalt”?
Dacă este (de exemplu) soț supraviețuitor, atunci renunțarea dvs. s-ar putea să profite ... te miri cui, până la văr primar cu mortul.
Întrebarea dvs. nu conține suficientă informație. De putut, se poate, dar aveți grijă cui profită.