Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... Cum pot oferi garantie ca nu mai dau in judecata ...
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

Cum pot oferi garantie ca nu mai dau in judecata asociatul?

La multi ani!

Am anuntat asociatul ca il dau in judecata pt neregulile din firma si acesta s-a oferit sa ajungem la o intelegere, dar ce garantie are ca nu il voi da apoi in judecata?
Niciuna daca acest asociat nu solicita incheierea unui inscris in care sa se consemneze, sub forma tranzactionala, conditiile ce trebuiesc indeplinite pentru evitarea unei actiuni in instanta si a modului de solutionare necontencioasa a problemelor.
:) Depinde de intelegerea (continutul acestei intelegeri daca se va concretiza intr-un inscris) pe care o veti face cu acesta...poate nu o sa mai fie cazul sa il dati in judecata, si mai depinde si de motivul pentru care doreati/doriti sa il dati in judecata...

Daca neregulile sunt serioase si ar putea atrage si raspunderea dvs., atunci poate ar trebui sa va mai ganditi daca promovati sau nu o actiune (de orice natura ar fi ea - civila/penala/cesiune actiuni etc.).

Consultati un specialist in domeniu, expuneti in mod concret neregulile, si veti afla cum trebuie sa procedati in continuare. Veti cunoaste avantajele/dezavantajele (riscurile) promovarii unei actiuni in instanta, raportate la situatia exacta in care se afla firma dvs.

Am inteles.
Acest inscris in care eu declar ca nu il voi da niciodata in judecata se incheie prin notar sau avocat ?
Acest inscris poate fi incheiat oriunde (notarul trebuie sa mai si accepte autentificarea unei astfel de declaratii...iar un avocat va da "dare de data certa inscrisului").

Ar fi bine sa verificati daca nu cumva asociatul dvs. va impune o sanctiune pecuniara (sau de alta natura) in situatia nerespectarii respectivei obligatii.

Imi pare destul de ciudata o astfel de "declaratie unilaterala"...dar dvs. cunoasteti cel mai bine amanuntele "problemei".