Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Bună ziua, In cazul proiectului de lege privind plata ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Bună ziua, In cazul proiectului de lege privind plata stimulentului ...

Bună ziua,

In cazul proiectului de lege privind plata stimulentului de reinsertie aflat în dezbatere publica se precizează ca persoanele care se întorc la munca după împlinirea vârstei de 6 luni a copilului, primesc 650 lei pana la 2 ani. În cazul părinților care optau pt întoarcerea cu 60 de zile înainte de a împlini 2 ani, asta înseamnă că plata stimulentului se va mai face doar pt 2 luni, nu pana la 3 ani, conform legii actuale. Am înțeles corect sau mai exista vreo precizare suplimentara?
Cei care isi reiau activitatea dupa varsta de 6 luni a copilului, beneficiaza de stimulent de insertie in cuantum de 650 lei/luna, pana la 3 ani

Catalinacon a scris:

Bună ziua,

In cazul proiectului de lege privind plata stimulentului de reinsertie aflat în dezbatere publica se precizează ca persoanele care se întorc la munca după împlinirea vârstei de 6 luni a copilului, primesc 650 lei pana la 2 ani. În cazul părinților care optau pt întoarcerea cu 60 de zile înainte de a împlini 2 ani, asta înseamnă că plata stimulentului se va mai face doar pt 2 luni, nu pana la 3 ani, conform legii actuale. Am înțeles corect sau mai exista vreo precizare suplimentara?