avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 502 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua, In urma unui proces civil, s-a emis o ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua, In urma unui proces civil, s-a emis o sentintă cu ...

Buna ziua,
In urma unui proces civil, s-a emis o sentintă cu o obligatie de plată (10.000eur) pe care am inscris-o in cartea funciara a. apartamentului. Nu s-a constituit ipoteca, dar este inscrisa in CF. Sunt pensionara cu un venit mediu. Nu doresc să contractez credit pentru ca nu as putea plăti si în plus. Ce demersuri, inscrisuri trebuie sa fac pentru a plăti debitorului in etape succesive, in ani. Dacă ”mă fac că plouă” ce se-ntâmplă? Multumesc.
Cel mai recent răspuns: silvia159 , utilizator 08:36, 22 Martie 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă va faceți ca ploua, riscați să vă fie executat silit apartamentul prin scoaterea la licitație, de către un executor judecătoresc.
Depinde cum vă înțelegeți cu creditorul.
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Martie 2021
Dapix, utilizator
.. e o solutie cam ”urâtă” , varianta cu scoaterea la licitatie... Tare as dori o altă solutie legală si permisivă. Oricum, multumesc, poate se poate si altfel?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă creditorul apelează la executare silită, în prima etapă o să vă poprească lunar 33% din pensie.

În etapa a 2-a (dacă vrea) poate trece la executarea silită imobiliară, dacă valoarea creanței depășește 10.000 lei.

Veți plăti mai mult de 10.000 de EURO, pentru că se adaugă și cheltuielile de executare silită.
Ultima modificare: Sâmbătă, 20 Martie 2021
Dapix, utilizator
Multumesc

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Buna ziua, in urma unui proces civil, s-a emis o sentintă cu ... silvia159 silvia159 Buna ziua, In urma unui proces civil, s-a emis o sentintă cu o obligatie de plată (10.000eur) pe care am inscris-o in cartea funciara a. apartamentului. Nu ... (vezi toată discuția)
Dezbatere privilegiu imobiliar vs ipoteca banca fyeratanye fyeratanye salut, Am citit multe subiecte in acest forum in legatura cu privilegiul imobiliar instituit de asociatie de proprietari si ipoteca a banci cu titlu ... (vezi toată discuția)
Executare silita vishu vishu Buna ziua, Pentru un credit de nevoie personale contractat in 2021 de aproximativ 103000 lei, din care au mai ramas aproximativ in jur de 85000 de lei (ratele ... (vezi toată discuția)