Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... Buna ziua, In urma unui proces civil, s-a emis o ...
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

Buna ziua, In urma unui proces civil, s-a emis o sentintă cu ...

Buna ziua,
In urma unui proces civil, s-a emis o sentintă cu o obligatie de plată (10.000eur) pe care am inscris-o in cartea funciara a. apartamentului. Nu s-a constituit ipoteca, dar este inscrisa in CF. Sunt pensionara cu un venit mediu. Nu doresc să contractez credit pentru ca nu as putea plăti si în plus. Ce demersuri, inscrisuri trebuie sa fac pentru a plăti debitorului in etape succesive, in ani. Dacă ”mă fac că plouă” ce se-ntâmplă? Multumesc.
Dacă va faceți ca ploua, riscați să vă fie executat silit apartamentul prin scoaterea la licitație, de către un executor judecătoresc.
Depinde cum vă înțelegeți cu creditorul.
Dapix, utilizator
.. e o solutie cam ”urâtă” , varianta cu scoaterea la licitatie... Tare as dori o altă solutie legală si permisivă. Oricum, multumesc, poate se poate si altfel?
Dacă creditorul apelează la executare silită, în prima etapă o să vă poprească lunar 33% din pensie.

În etapa a 2-a (dacă vrea) poate trece la executarea silită imobiliară, dacă valoarea creanței depășește 10.000 lei.

Veți plăti mai mult de 10.000 de EURO, pentru că se adaugă și cheltuielile de executare silită.
Dapix, utilizator
Multumesc