Forum Discuţii juridice Asociaţii şi fundaţii, într-un ... Persoanele fizice autorizate au posibilitatea să ...
Discuție deschisă în Asociaţii şi fundaţii, într-un cuvânt: ONG-uri

Persoanele fizice autorizate au posibilitatea să susțină entitățile nonprofit cu 3,5% din impozitul anual?

Persoanele fizice autorizate au posibilitatea să susțină entitățile nonprofit cu 3,5% din impozitul anual. prin depunerea Declarației 230. Există model de declarație special pt. PFA în acest scop?
george-neagu, moderator
PFA-ul în acest scop poate directiona bani catre ong-uri doar prin completarea in declaratia unica acum pana pe 25 mai 2021, cand inchide anul 2020.
george-neagu, moderator
Exista Declaratie 230 special pt. PFA?
Nu.
PFA care au obligatia sa depuna declaratie unica directioneaza cei 3.5% prin rubrica speciala din Declaratia Unica, nu prin declaratie 230. Doar cui i s-a retinut impozit pe venit dar NU are obligatia sa declare acele venituri prin :"Declaratia unica" depune declaratie 230