avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 546 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Te poate legitima un polițist local fără a-ți ...
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Te poate legitima un polițist local fără a-ți prezenta motivul legitimării?

Salut,

Am surprins un polițist local încercând să amendeze un băiat de la cargus care cică n-ar fi avut voie să livreze în acel interval orar și i-am spus să-și ia un job adevărat și să-i lase pe oameni în pace. Polițistul s-a enervat și mi-a cerut să mă legitimez iar eu am refuzat de 3 ori susținând că nu i-am dat niciun motiv să mă legitimeze. Azi am primit amenda și procesul verbal prin poștă. Amenda e pentru că aș fi refuzat să mă legitimez (deși m-am legitimat până la urmă) iar ca și contravenție este invocată legea 61/1991, art. 2 pct.31 (atât am reușit să identific, e scris destul de ilizibil).
Ce vreau să vă întreb este dacă poliția are dreptul de a te legitima fără a-ți oferi vreun motiv, acest motiv (descrierea faptelor) neexistând nici măcar în procesul verbal. Am vreo șansă să câștig contestația amenzii? Și oare ce lege aș putea invoca în apărarea mea? Nu de alta, dar mi se pare un abuz flagrant de autoritate.

Mulțumesc
Cel mai recent răspuns: Stelee , utilizator 14:45, 7 Septembrie 2022
8 din 11 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dreptul.polițistului de a legima nu exista dacă nu exista un motiv serios.
Puteti invoca în apărare și lipsa dreptului de a va legima deoarece nu avea un motiv temeinic bazat pe lege.
Legitimarea se face în caz de contravenție sau de suspiciune ca ati comis o infracțiune.
10 din 10 utilizatori consideră
acest răspuns util
În exercitarea atribuţiilor ce îi revin, potrivit legii, poliţistul local are dreptul să legitimeze şi să stabilească identitatea persoanelor care încalcă dispoziţiile legale ori sunt indicii că acestea pregătesc sau au comis o faptă ilegală.
2 din 8 utilizatori consideră
acest răspuns util
pe scurt, da, are dreptul. si nu e dator sa va explice nimic in momentul solicitarii.
8 din 11 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca polițiștii au dreptul de a proceda la legitimare fără motiv și simplii cetățeni ar trebui sa aiba același drept.
Pe timpul bolșevicilor cetățenii comunisti aveau acest drept fără a exista un motiv.

Depinde la ce era ne raportam atunci când vorbim.de drepturi cetenesti.

Tindem sa intram intr-o era a abuzurilor polițienești dar încă nu am întrat în acea noua era...
Sunt abuzuri care au existat mereu în ultimii ani de când societatea civila este fără de apărare din partea profesioniștilor...


5 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Sunt de părere că a abuzat de funcție și ar trebui să contestați. Din câte știu, atribuțiile și competențele Poliției locale sunt mai reduse decât ale Poliției Române, dar chiar și dacă ar fi aceleași, de anul trecut au fost clarificate în lege cazurile și modul în care persoanele pot fi legitimate.

[ link extern ]

Practic, din ce spuneți v-a amendat doar pentru că ați comentat, ca să zic așa. Iar asta înseamnă abuz.

Alte discuții în legătură

Te poate legitima un polițist local fără a-ți prezenta motivul legitimării? Stelee Stelee Salut, Am surprins un polițist local încercând să amendeze un băiat de la cargus care cică n-ar fi avut voie să livreze în acel interval orar și ... (vezi toată discuția)
Amenda rutiera, posibilitate de anulare, posibil abuz din partea agentilor alexim_mihai alexim_mihai Buna ziua! Astazi am fost oprit in trafic de un logan al politiei rutiere . Agentul a venit la mine fara sa fie cu toata uniforma ( fara cascheta) spunând un ... (vezi toată discuția)