avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 620 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Nelămurire In cadrul unei suspendări facultative ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Nelămurire In cadrul unei suspendări facultative 413/1 repunerea ...

Nelămurire

In cadrul unei suspendări facultative 413/1 repunerea pe rol se face prin încheiere cu citare ?
In cauza este vb.despre o suspendare pt.existenta unui dosar ,apoi după ce a suspendat cauza a sesizat că dosarul care a provocat suspendarea nu exista în ființa și a repus cauza pe rol fara să emită/comunice încheiere te repunere.
Apoi ,la 15 zile după "repunerea pe rol" partea adversa a solicitat suspendarea pt.existenta altui dosar.

Deci, 2 suspendări pe același temei 4131 însă între cele 2 suspendări nu regăsim la dosar încheierea de repunere pe rol.
In absența acestei încheieri cum putem suspenda un proces deja suspendat.
Poate fi motiv de recurs ?

Mulțumim
Cel mai recent răspuns: Antik , utilizator 08:37, 4 Aprilie 2021
In cadrul unei suspendări facultative 413 alin 1 pct.1 repunerea pe rol se face prin încheiere cu citare ?

In esenta acest raspuns il caut si nimeni nu stie sau nu doreste sa-mi ofere un raspuns .
Dvs. și utilizatorul Dor77 sunteți unul și același? Sunteți părți în același dosar? Ori v-ați nimerit pe aici din întâmplare?

www.avocatnet.ro/forum/discu...

Art. 229. NCPC

(1) Partea care a depus cererea personal sau prin mandatar și a luat termenul în cunoștință, precum și partea care a fost prezentă la un termen de judecată, personal sau printr-un reprezentant legal ori convențional, chiar neîmputernicit cu dreptul de a cunoaște termenul, nu va fi citată în tot cursul judecării la acea instanță, considerându-se că ea cunoaște termenele de judecată ulterioare. Aceste dispoziții îi sunt aplicabile și părții căreia, personal ori prin reprezentant legal sau convențional ori prin funcționarul sau persoana însărcinată cu primirea corespondenței, i s-a înmânat citația pentru un termen de judecată, considerându-se că, în acest caz, ea cunoaște și termenele de judecată ulterioare aceluia pentru care citația i-a fost înmânată.

(2) Dispozițiile alin. (1) nu se aplică:

1. în cazul reluării judecății, după ce a fost suspendată;

2. în cazul când procesul se repune pe rol;

Ultima modificare: Duminică, 4 Aprilie 2021
romascanu, moderator
Va răspund tot prin întrebare,
Repunerea pe rol se dispune verbal sau prin încheiere ?
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Instanța se va pronunța prin încheiere.
Adevărat !!! Deoarece actul de repunere pe rol este supus caii de atac și rezultă că acesta se și comunică.

Neîndeplinirea actului de procedura in forma scrisa atrage nulitatea absolută pt.nerespectarea condiției de forma.Adica o excepție de ord.publica.

In cauza nu exista acest act de repunere cu toate că instanța face referire despre repunere pe rol în încheierea de suspendare.

Deci avem motiv de recurs.

Mulțumim


Cornel Vasile a scris:

Instanța se va pronunța prin încheiere.

Ultima modificare: Duminică, 4 Aprilie 2021
Antik, utilizator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Citarea in procedura civila andreeaflorea83 andreeaflorea83 Buna ziua! Am o intrebare legata de \\"citarea\\" in NCPC( aceeasi nelamurire aveam si cu vechiul cod). Daca s-a citat partea pentru primul termen de judecata, ... (vezi toată discuția)
Suspendare facultativa dispusa de 2 ori sa intelegem ca este ... Dor77 Dor77 Suspendare facultativa dispusa de 2 ori Sa intelegem ca este vorba de 2 suspendari ? SE poate dispune mai multe suspendari in cursul procesului de ... (vezi toată discuția)
Divort popovici romeo popovici romeo ce sanse am eu sa shimb un termen de judecata? Mentionez ca primul termen a fost dat pe 4.11.2011 iar acum cred ca sotia mea a facut cerere si sa schimbat pe ... (vezi toată discuția)