avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 769 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... Asigurările pentru locuință
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

Asigurările pentru locuință

Bună ziua,

Privind asigurările pentru locuință la firme de asigurări:

Asigurarea se aplică asupra clădirii la valoare de nou (65000eur)- conform cu formularul de asigurare care se completează, dar clădirea este mai veche de 50 de ani. În cazul unui cataclism, care este oare valoarea de despăgubire? Asiguratorul (funcționarul) afirma ca despăgubirea ar fi chiar valoarea de asigurare și că nu se ține cont de vechimea clădirii. Să fie corecta informația transmisă verbal? Dacă ar fi așa, nu ar fi specificat "valoare de nou", cred eu.
Ce mă sfătuiți?
Mulțumesc.
Ultima modificare: Joi, 8 Aprilie 2021
im82, utilizator
Cel mai recent răspuns: Daniel Vidoe , Consultant asigurari 13:07, 20 Iulie 2021


im82 a scris:

Bună ziua,

Privind asigurările pentru locuință la firme de asigurări:

Asigurarea se aplică asupra clădirii la valoare de nou (65000eur)- conform cu formularul de asigurare care se completează, dar clădirea este mai veche de 50 de ani. În cazul unui cataclism, care este oare valoarea de despăgubire? Asiguratorul (funcționarul) afirma ca despăgubirea ar fi chiar valoarea de asigurare și că nu se ține cont de vechimea clădirii. Să fie corecta informația transmisă verbal? Dacă ar fi așa, nu ar fi specificat "valoare de nou", cred eu.
Ce mă sfătuiți?
Mulțumesc.



Buna ziua,

In functie de Asigurator, despagubirea se realizeaza diferit.

In mod normal, despagubirea se realizeaza astfel:

PRINCIPIUL PROPORTIONALITATII:

1) În cazul în care Contractul de asigurare s-a încheiat pentru o sumă asigurată care este inferioară valorii
bunului – Suma asigurată, despăgubirea cuvenită se reduce corespunzător
raportului dintre suma asigurată prevăzută în Contract şi valoarea bunului, dacă părţile nu au stipulat altfel
(regula proporţionalităţii).

2) În cazul în care Contractul de asigurare s-a încheiat pentru o sumă asigurată care este mai mare decât
valoarea bunului – Suma asigurată, iar asiguratul sau contractantul nu au acţionat cu rea credinţă, Contractul de asigurare este eficace până la concurența valorii obiectului asigurării și asiguratul are dreptul de a obține o restituire proporțională a primei de asigurare.

In ambele cazuri (1,2), din cuantumul despăgubirii astfel calculat va fi scăzută franşiza prevăzută în Contract.

In mod obisnuit:
Asigurarile de locuinta se incheie la VN (Valoarea de Nou) pentru VILE, CASE;
Asigurarile de locuinta se incheie la VP (Valoarea de Piata), pentru APARTAMENTE.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurarea obligatorie a locuintelor StanPatitulPensionar StanPatitulPensionar Am un credit imobiliar la care asigurarea locuinţei o fac eu, anual, şi o cesionez băncii, şi am alt credit cu garanţie imobiliară (pe altă locuinţă), ... (vezi toată discuția)
Asigurare locuinta gabi.b gabi.b In octombrie 2010 am cumparat un apartament prin Programul Prima Casa - Raiffeisen Bank (persoana fizica) . Odata cu acest credit mi-au facut obligatoriu cei ... (vezi toată discuția)
2 asigurari facultative pe acelasi imobil Dafina M Dafina M Buna seara, Va rog sa imi spuneti daca pot incheia 2 asigurari facultative pe acelasi imobil la 2 firme de asigurare diferite ? Prima asigurare nu cuprinde ... (vezi toată discuția)