Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contract de vanzare-cumparare credit ipotecar
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contract de vanzare-cumparare credit ipotecar

Am vandut un apartament prin credit ipotecar unui cumparator care m-a rugat sa merg la un notar prieten cu el pentru a beneficia de taxe notariale cu aprox. 200 de ron mai mici comparativ cu alte notariate. Dupa ce am verificat, am fost de acord, am semnat o intelegere bilaterala dezastruoasa pentru mine ca si vanzator ... in sensul ca la pretul vanzarii apare valoarea in lei a sumei de 51000 E (agreata de ambii) la cursul BNR din ziua semnarii intelegerii bilaterale :)) ... Am aflat de la alti notari ca acest contract este clar in defavoarea mea, intrucat suma respectiva transformata in Euro la cursul bancii, nu faceau 51000E, si c-ar fi trebuit sa negociez cursul....deasemenea am confruntat notarul care a facut contractul si am sezizat aparitia unei minciuni ... spune ca trebuia sa accept cursul oferit de cumparator de 4.9 (iar el mi-a calculat suma in lei la cursul BNR din ziua respectiva de 4.872)...
In urma tranzactiei am pierdut o suma de aprox. 500E...Ieri am fost sa dau declaratia autentificata de primire a intregii sume (;)))...la un alt notariat...care m-a informat ca sant obligat sa dau declaratia conform contractului, dar nu sa o si platesc, aceasta fiind in contul cumparatorului...sincer chiar n-as vrea in conditiile in care eu am eliberat apartamentul pe 19.03.2021, si cumparatorul s-a dus la ENEL pe data de 01.04.2021...pe langa cele cateva sute de euro, dauna produsa cu buna stiinta de el si notarul lui ...
Credeam ca nu se mai fac asemenea fraude in Romania anului 2021, stat european de ani buni....Mai pot face ceva ?....Ati mai auzit de contracte atat de prost facute ...?...Am inteles de ce e bine sa incerc sa scap din tara asta ... pana nu furam macar nu ne simtim bine ...
cm82, utilizator
Contractul este in defavoarea mea ... mi-au confirmat-o alti 2 notari ... da e greseala mea, mi-am pierdut jobul in aceeasi si asta clar mi-a afectat nu doar judecata dar si memoria (fusesem cu o saptamana inainte impreuna, vanzator-cumparator, la un notariat sa intrebam valoarea cheltuielilor notariale si acolo ne a fost explicat faptul ca trebuie sa negociem cursul astfel incat, eu vanzatorul sa pot transforma leii primiti in 51000 Euro ... Stresul e cauzat de faptul ca mi pare rau c am ajutat un astfel de om ... la cateva zile dupa ce s-a mutat mi-a scris pe whattup ca, chiuveta curge...
o zi mai tarziu a insistat cu intrebarea ''Cum facem cu chiuveta ?"' ... la sugestia mea a cumparat silicon si a rezolvat problema ... daca pentru chiuveta a facut asa, va dati seama cum ar fi facut pentru 500 E ... plus ca s-a dus sa-si faca preluarea energiei electrice la ENEL dupa 3 saptamani ...
1.Cursul Euro nu scade niciodata ... datorita balantei comerciale negative importuri - exporturi ...
2.Nu ma cunosti ... n as fi pacalit pe nimeni din start ... daca banca i-a dat 4.9 ... am confruntat notarul si mi-a spus ca eu n-am acceptat 4.9 ...
Nu mai ajut pe nimeni din aceasta tara cu nimic , niciodata ... mila s-a terminat ... stiu ca nu se merita ... s-a dat sarac cu mine, si apoi s-a dat rotund la vecini ca are peste 80 mil pe cartea de munca ... ce rost a avut mizeria aia cu 200 ron ...
Ma repet:"nu ai fost pacalit".Te-ai blocat pe o idee si nu mai vezi toata imaginea Daca te uiti cu atentie aproape tot ce se vinde in Romania se raporteaza in general la euro sau dolari.O masina costa 20000 euro abonamentul la telefon este 12 euro s.a.m.d.,dar tranzactiile se fac doar in lei.Nici macar firmele intre ele(daca nu se ocupa de import-export) nu lucreaza in valuta ca nu permite legea.Corect ,tu puteai sa ceri 51000 euro si sa vrei sa se calculeza la un curs de 7 ron pentru un euro.Nu mai cumpara nimeni.In logica ta si a celor 2-3 notari cu care ai vorbit toti cei care au vandut un imobil acum 5 luni cu 51000 euro cand euro era 4.75 (242250 ron)si acum au in banca aceasi suma dar valoreaza doar undeva in jur de 49400 euro au fost pacaliti,nu?
Nu este de datoria notarului sa va stabilească cursul.
Cand va adresați pentru încheierea unui contract de vânzare, întrebarea e simpla : care este pretul?
Cursul de referință este cel al BNR-ului, pentru calculul si perceperea taxelor notariale. Afara de cazul in care părțile se inteleg altfel, aspect pe care nu l-ati menționat.
Trebuia să fi stabilit prețul in lei.
Apoi, din punct de vedere legal, cumpărătorul alege notarul, pentru că onorariul notarial este suportat de cumparator.
Am vandut recent un teren, dar plata mi s-a facut in euro, s-a si specificat in contractul de v/c. Am mers cu cumparatorul la banca, aveam cont la aceeasi banca si suma mi-a fost virata pe loc. E drept ca in acte apare (si) echivalentul in lei, calculat la cursul BNR, dar motivul e altul. Statul (sa traiesti, dottore!) impoziteaza tranzactiile imobiliare a caror pret trece de 450.000 de lei, e o grila. Iar actul in sine l-am dezbatut cu notarul prin e-mail. Am scos cateva clauze care-l avantajau in mod clar pe cumparator si am propus altele care erau in favoarea mea, totul legal.. La urma am trimis draftul avocatului familiei pt. viza finala. Contactul fizic cu notarul a fost de cate 5 minute in doua zile consecutive. P.S. Cand m-am decis sa vand m-am interesat de actele care mi se vor solicita si mi le-am adunat, am avut mapa completa.
(5) Imparțialitatea notarului public trebuie să fie de natură a compensa absența sau dezechilibrul de informații între părți. Totodată, notarul public se va abține de la a perfecta acte și îndeplini proceduri notariale care l-ar putea favoriza în mod direct sau indirect, pe sine ori pe rudele sau afinii săi, până la gradul IV inclusiv, în detrimentul celorlalte părți.

Codul deontologic al notarilor publici din România din 14.11.2015
Modificări (1), Referințe (1), Reviste (1)
Text publicat în Monitorul Oficial, Partea I nr. 930 din 16 decembrie 2015.
În vigoare de la 16 decembrie 2015

Eu n am cerut un curs de 7 lei cand Euro la banca se vinde cu 4.97 ...... ( BNR 4.87) ... buna credinta a notarului am observat-o atunci cand :
- m-a mintit pe fata si mi-a zis ca, cumparatorul a oferit 4.90, cursul de la care ii daduse banca voie sa negocieze ;
- stia ca pretul e 51000 E, totusi in contract a trecut doar suma in lei la cursul BNR din ziua respectiva ;

Motiv pentru care va indemn sa evitati biroul notarial individual '"Jura"", din zona Piata Iancului, pentru ca acest notariat isi "'ajuta"" prietenii.