Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA De ce se plătesc facturile în euro daca primesc ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

De ce se plătesc facturile în euro daca primesc salariul în lei?

De ce se plătesc facturile în euro daca romini primesc salariu în lei?
O întreb are care macină pe toata lumea.
george-neagu, moderator
De plătit se plătesc în lei, însă da, calculul se face raportat la euro, deci e ca și cum s-ar plăti în euro.

E o modalitate prin care firmele își conservă valoarea prețului serviciilor / evită riscul devalorizării leului.
Există un proiect de lege care propune schimbarea acestui lucru și a fost votat anul trecut, în iunie, de Senat, însă a leșinat la Camera Deputaților.

Avem un articol cu acest subiect, se poate citi aici:
www.avocatnet.ro/articol_538...
Contractele încheiate pentru furnizarea sau prestarea de servicii se vor raporta exclusiv la prețuri și plăți în lei, nu în euro, conform unui proiect de lege ce este pe punctul de a fi adoptat de deputați (ca for decizional), după ce propunerea a primit raport favorabil de adoptare. Totodată, se propune modificarea anumitor contracte actuale care se raportează la moneda unică europeană.