Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... calcul pentru suprafata boxa la distributia ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

calcul pentru suprafata boxa la distributia cheltuielilor?

Buna ziua,
am o boxa de 21mp pe acelasi cadastru cu apartamentul de 72 mp
la repartizarea cheltuielilor cu intretinerea, a fondurilor de reparatii si a altor cheltuieli mie mi se calculeaza 93 mp. Este corect acest lucru? 21 mp la subsol nu inseamna 21 mp la et 4, prin urmare ma intreb daca nu cumva suprafata de la subsol se calculeaza cu un coeficient? la fel cum ar trebui sa fie calculata si suprafata de la balcon/ terasa?
Multumesc in avans pentru sfaturi si raspunsuri.
CS
Legislatia prevede ca suprafata utila a proprietatilor individuale si cota-parte indiviza de proprietate sunt cele
inscrise in cartea funciara în baza unei documentatii cadastrale sau, in lipsa, cele din actul de
proprietate.