Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Venituri din profesii liberale pensionari - plata CASS
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Venituri din profesii liberale pensionari - plata CASS

Bună ziua, vă rog să-mi spuneți dacă un pensionar care are și venituri din profesii liberale, trebuie să plătească asigurări sociale de sănătate, în cazul în care venitul net/2020 depășește 12x 2300 lei (salariul minim) ?
Vă mulțumesc,
george-neagu, moderator
Da, trebuie să plătească asigurări sociale de sănătate chiar daca e pensionar.
vă mulțumesc pentru răspuns, vă rog să ne scrieiți care ar fi procentul pe care trebuie să-l achit la ANAF , conf. declarației unice, procent din venitul net și care este Legea unde găsesc detalii. Vă mulțumesc pentru amabilitate.
Se aplica 10% la valoarea plafonului celor 12 salarii minime pe economie si completati in declaratia unica. Cititi in codul fiscal.
george-neagu, moderator