Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Pentru castigul realizat din vânzarea de acțiuni se ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Pentru castigul realizat din vânzarea de acțiuni se plătește CAS și CASS?

Bună ziua,

Pentru castigul realizat din vânzarea de acțiuni se plătește CAS și CASS?
Mulțumesc anticipat pentru răspuns.
george-neagu, moderator
Pentru castigul realizat din vânzarea de acțiuni se plătește doar CASS si numai atunci cand castigul realizat rezultat din fisa de cont primita de broker pentru anul precedent, este peste plafonul a 12 salarii minime brute pe economie (in acest an 12 x 2300 lei lunar). Altfel nu.
Pentru castigul realizat din vânzarea de acțiuni se plătește doar CASS si numai atunci cand castigul realizat rezultat din fisa de cont primita de la broker pentru anul precedent, este peste plafonul a 12 salarii minime brute pe economie (in acest an 12 x 2300 lei lunar). Altfel nu.
george-neagu, moderator