Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua Dacă ai prejudiciat statul prin ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua Dacă ai prejudiciat statul prin infracțiunea de ...

Bună ziua
Dacă ai prejudiciat statul prin infracțiunea de contrabanda adică nu ai plătit accize pentru țigări, și dacă ai prejudiciat statul prin evaziune fiscală, este aceeași treaba ? Adică oricum statul e prejudiciat și trebuie sa plătești prejudiciul. Am văzut ca s a modificat legea evaziuni fiscale și dacă ai prejudiciat statul pana în 50000 de euro și plătești prejudiciul nu mai primești condamnare doar amenda sau nici amenda. Oare e valabil și la contrabanda?
~ Conținut șters la cerere ~
Daca legea nu prevede ca este valabil și pentru contrabanda inseamna ca nu este valabil.
Aceasta este interpretarea legala.

Era bine sa se dispună legal și in acest sens cu plăti mari dar statul probabil ca nu este foarte interesat de bani.
Se puteau da amenzi de 10 000 euro pentru contrabanda și era bine pentru toți.
Mulți contrabandiști recidivează și ajung după gratii.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mulțumesc de răspuns!