avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 528 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună ziua Dacă ai prejudiciat statul prin ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună ziua Dacă ai prejudiciat statul prin infracțiunea de ...

Bună ziua
Dacă ai prejudiciat statul prin infracțiunea de contrabanda adică nu ai plătit accize pentru țigări, și dacă ai prejudiciat statul prin evaziune fiscală, este aceeași treaba ? Adică oricum statul e prejudiciat și trebuie sa plătești prejudiciul. Am văzut ca s a modificat legea evaziuni fiscale și dacă ai prejudiciat statul pana în 50000 de euro și plătești prejudiciul nu mai primești condamnare doar amenda sau nici amenda. Oare e valabil și la contrabanda?
Cel mai recent răspuns: Andrei45 , utilizator 10:05, 28 Aprilie 2021
~ Conținut șters la cerere ~
Daca legea nu prevede ca este valabil și pentru contrabanda inseamna ca nu este valabil.
Aceasta este interpretarea legala.

Era bine sa se dispună legal și in acest sens cu plăti mari dar statul probabil ca nu este foarte interesat de bani.
Se puteau da amenzi de 10 000 euro pentru contrabanda și era bine pentru toți.
Mulți contrabandiști recidivează și ajung după gratii.
Ultima modificare: Miercuri, 28 Aprilie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Mulțumesc de răspuns!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contrabanda cu tigari emesei emesei au facut perchezitie in casa printr-un mandat.au gasit 700 de pachete de tigari.dupa 6 luni a fost chemat la politie pentru declaratie.este sub urmarire pentru ... (vezi toată discuția)
Cauze de nepedepsire si cauze de reducere a pedepselor tony_m tony_m Legea 241/2005 pt combaterea ev fiscale, actualizata in 2010 spune ca: Art. 10. - (1) In cazul savarsirii unei infractiuni de evaziune fiscala prevazute de ... (vezi toată discuția)
Buna ziua un prieten de al meu a fost prins cu 19 baxuri de tigari ... Frigert Frigert Buna ziua un prieten de al meu a fost prins cu 19 baxuri de tigari contrabanda 950 cartuse, a recunoscut fapta precizez ca a primit arest la domiciliu 29 de ... (vezi toată discuția)