avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 672 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurare clădiri risc seismic
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurare clădiri risc seismic

Exista vreo prevedere recenta prin care se specifica faptul ca nu se mai pot asigura cladirile incadrate in diferite clase de risc seismic sau categorii de urgenta?
Ultima modificare: Duminică, 9 Mai 2021
roxy_music, utilizator
Cel mai recent răspuns: Daniel Vidoe , Consultant asigurari 12:56, 20 Iulie 2021
Buna ziua,

Este o conditie a Asiguratorului la care solicitati oferta de asigurare.

In functie de Asigurator, se pot sau nu se pot prelua in asigurare cladirile situate in anumite clase de risc.

Unii Asiguratori preiau in asigurare, dar fara riscul de cutremur.

Altii, nu preiau deloc.

In principiu, nu se asigura: clădiri cu risc seismic ridicat: clasa de risc seismic I și categoria de urgenţă
U1; clădiri executate fără autorizaţie de construcţie;

Aceste informatii se pot gasi in conditiile de asigurare ale produsului de asigurare si in documentul de informare PID (obligatoriu pentru orice tip de asigurare).

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurarea locuintelor cu risc seismic miulian miulian Am incercat sa ma informez de pe net, dar informatiile sunt contradictorii; apartamentele din blocuri cu Urgenta 1 sau Risc 1 ( sunt 2 lucruri distincte ! ) ... (vezi toată discuția)
Buna seara! părinții mei poseda un apartament într-un imobil ... RM RM Buna seara! Părinții mei poseda un apartament într-un imobil încadrat la categoria 2 risc seismic. Dorim sa asiguram apartamentul si nu reușesc sa găsesc ... (vezi toată discuția)
obtinere acord vecin bunà ziua! mà confrunt cu o situatie pentru care và rog sà ... magda1612 magda1612 Bunà ziua! Mà confrunt cu o situatie pentru care và rog sà mà ajutati cu un ràspuns avizat. Am mostenit o càsutà bàtràneascà de la bunicii mei; ... (vezi toată discuția)