Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... asigurare clădiri risc seismic
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

asigurare clădiri risc seismic

Exista vreo prevedere recenta prin care se specifica faptul ca nu se mai pot asigura cladirile incadrate in diferite clase de risc seismic sau categorii de urgenta?
roxy_music, utilizator
Buna ziua,

Este o conditie a Asiguratorului la care solicitati oferta de asigurare.

In functie de Asigurator, se pot sau nu se pot prelua in asigurare cladirile situate in anumite clase de risc.

Unii Asiguratori preiau in asigurare, dar fara riscul de cutremur.

Altii, nu preiau deloc.

In principiu, nu se asigura: clădiri cu risc seismic ridicat: clasa de risc seismic I și categoria de urgenţă
U1; clădiri executate fără autorizaţie de construcţie;

Aceste informatii se pot gasi in conditiile de asigurare ale produsului de asigurare si in documentul de informare PID (obligatoriu pentru orice tip de asigurare).