Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Societate romana, care are cod de TVA in UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Societate romana, care are cod de TVA in UE

Buna ziua,
O societate care are si un cod de Tva in Ungaria mai demult, a facturat marfa de pe codul de TVA maghiar unei institutii maghiare, care nu este in VIES. Marfa a plecat direct din Romania, din depozitul firmei la institutia maghiara.
Ce declaratii trebuie sa depuna societatea romana in Romania pentru aceasta tranzactie? I Jurnaul de vanzari trebuie sa apara? In Intrastat apare aceasta miscare?
Societatea romana poate factura cu TVA de pe codul de TVA roman (inregistrat in VIES), unor institutii/societati din UE, care nu e inregistrat in VIES, orice valoare?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri
Ednut, utilizator