avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 757 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua Sunt in desfășurare proces divorț cu 2 ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua Sunt in desfășurare proces divorț cu 2 minori,sa ...

Buna ziua
Sunt in desfășurare proces divorț cu 2 minori,sa făcut recursul la intonarea soțului unde am fost de acord cu divorțul,cu reluarea numelui,dar nu și cu custodia minorilor 2 ani și 8 ani să rămână în dreptul lui./custodia lui.
Primul cap de recurs:in care totuși am menționat cu drepturi părintești de ambele parti.,iar domiciliu fetelor aici unde locuim ambii,până la partaj
Azi a primit recursul ,in care este de acord sa îmi cedez copii cu condiția să genereze o adresă unde voi locuii cu copii!!! Și să plec din casa
De ce trebuie sa genereze adresa respectiva? Așa am înțeles că aici se va face anchetă socială..
De ce trebuie să părăsesc eu casa cu 2 copii și el să rămână în casa?
Căci eu am intenția după finalizarea procesului de divorț și custodie sa depun acțiunea pt partaj
Multumesc
pai de ce sa plecati dvs din casa cu copiii ? e bun comun ?
si cum vreti sa partajati ?
ancheta se poate face si unde locuiti acum.
Nu plecati, sa plece el daca doreste.
Buna ziua,

Locuinta minorilor trebuie stabilita ori la dumneavoastra,ori la sotul dumneavoastra , nefiind necesara precizarea unei adrese, in acest sens.

Locuinta minorilor este stabilita in acord cu art. 400 din Codul civil.

Locuinta difera de domiciliu , respectiv de resedinta.

Asadar, dumneavoastra puteti locui unde doriti, iar locuinta minorilor sa fie stabilita la dumneavoastra.

Puteti ramane in locuinta comuna.

Va puteti muta oricand din locuinta comuna.

Acordul partilor poate fi consfintit in orice etapa a procesului.

De regula , autoritatea parinteasca este exercitata in comun, de catre ambii parinti.
Se pare ca nu prea înțelegeți cum decurge un proces,ce drepturi aveti,ce puteti să obțineți etc.Aceste aspecte le lămuriți intr o consultație fata in fata cu un av, pe un forum raspunsurile primite sunt.orientative...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Custodia copilului minor dennisa dennisa Buna ziua, sa incep cu inceputul...traiesc in concubinaj cu sotul meu de aproximativ 3 ani,iar in urma aceatei relatii a aparut pe lume baietelul meu ... (vezi toată discuția)
Custodie temporara a unui copil minor teo53 teo53 cum trebuie sa procedez pentru a obtine custodia copilului minor? sant casatorita legitim. din casatorie a rezultat un copil. acum este minor. am locuit cu ... (vezi toată discuția)