Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... In cazul in care doi soti au construit impreuna un ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

In cazul in care doi soti au construit impreuna un apartament ...

In cazul in care doi soti au construit impreuna un apartament in timpul casniciei, la decesul unua din ei sotul supravietuitor cat mosteneste, avind in vedere ca:
-sotul decedat are doi copii majori dintr-o prima casnicie
-In actul casei nu apare decat sotul decedat
Teoretic , supravietuitorul mosteneste 1/4 din masa patrimoniala a defunctului.