avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 674 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Sunt pensionară dar mai lucrez ca liber profesionist, ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Sunt pensionară dar mai lucrez ca liber profesionist, traduceri.

Bună ziua,
Sunt pensionară dar mai lucrez ca liber profesionist, traduceri.
Anul trecut am primit indemnizatia de stat pentru 2 luni.
Întrebarea mea: având calitatea de pensionar sunt obligată să plătesc CAS și CASS pentru indemnizația de stat primită?
Mulțumesc pentru răspuns,
Cu stimă,
Vizi Luiza
Ultima modificare: Sâmbătă, 15 Mai 2021
george-neagu, moderator
Cel mai recent răspuns: luizavizi , utilizator 10:18, 16 Mai 2021
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Da. Trebuie sa platiti CAS și CASS pentru indemnizația de stat primită.
Mulțumesc pentru răspunsul prompt.
Cu stimă
Vízi Luiza

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Indemnizatie crestere copil pfa si alt loc de munca ofeliapaula ofeliapaula Buna ziua! Sunt pfa din ianuarie 2008 cu norma de venit si sunt cu plata la zi a impozitului pe venit si a contributiei catre asigurarile medicale(CASS), dar ... (vezi toată discuția)
Contract de munca presedinte asociatie de proprietari okdaniok okdaniok Buna. Este considerata vechime in munca perioada in care un presedinte de asociatie de proprietari isi exercita functia? Presedintele de asociatie poate fi ... (vezi toată discuția)
Notificare anaf neplata contributii la pfa voicudamian voicudamian Buna ziua, Am primit azi 14.12 notificare ANAF sector 6 privind nedeclararea CAS si CASS pentru veniturile din 2018. Subsemnatul sunt PFA si pensionar din ... (vezi toată discuția)