Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua… am o problema si eu cu un apartament. Am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua… am o problema si eu cu un apartament. Am primit ...

Buna ziua… am o problema si eu cu un apartament. Am primit prin contract de donatie de la matusa mea trei sferturi dintr-un apartament, un sfert din apartament ii revine fratelui sotului matusii mele…. Intrebarea mea este : cum pot sa fac sa iau sfertul acela avand in vedere ca persoana respectiva a decedat , are doua fete care sunt plecate in Canada si nu mai stie nimeni de ele nimic.
Cam greu si numai in instanta.
Va trebui sa va judecati cu fetele pt iesire din indiviziune.
Aveti nevoie de avocat.
De cat timp sunteti proprietar si cand a decedat proprietarul ? Poate aveti o sansa si prin uzucapiune.
gi-jane2, moderator
Eu sunt proprietar de aprox 13 ani si celalalt proprietar a murit de 15 ani!