avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 510 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua… am o problema si eu cu un apartament. Am ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua… am o problema si eu cu un apartament. Am primit ...

Buna ziua… am o problema si eu cu un apartament. Am primit prin contract de donatie de la matusa mea trei sferturi dintr-un apartament, un sfert din apartament ii revine fratelui sotului matusii mele…. Intrebarea mea este : cum pot sa fac sa iau sfertul acela avand in vedere ca persoana respectiva a decedat , are doua fete care sunt plecate in Canada si nu mai stie nimeni de ele nimic.
Cel mai recent răspuns: Andreideva , utilizator 09:07, 18 Mai 2021
Cam greu si numai in instanta.
Va trebui sa va judecati cu fetele pt iesire din indiviziune.
Aveti nevoie de avocat.
De cat timp sunteti proprietar si cand a decedat proprietarul ? Poate aveti o sansa si prin uzucapiune.
Ultima modificare: Marți, 18 Mai 2021
gi-jane2, moderator
Eu sunt proprietar de aprox 13 ani si celalalt proprietar a murit de 15 ani!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Iesire din indiviziune sandu_ss2000 sandu_ss2000 Bunicii mei au impartit o parte din pamant frateste celor 6 copii. Doua fete au acte pe pamant iar restul nu. Bunicii au murit cu multi ani in urma iar tatal ... (vezi toată discuția)
Sanse de castig a apartamentului in fata sotiei tatalui decedat! LarisaSchinteie LarisaSchinteie Ce sanse de castig am in fata sotiei tatalui meu decedat pt apartament?! Eu nu vreau ca ea sa ramana cu apart din diverse motive si vreau sa stiu daca am ... (vezi toată discuția)
Donaþie sau vânzare-cumpãrare? dennis1 dennis1 Locuiesc de 30 de ani în ½ de imobil şi vreau să cumpăr ½ sau întregul imobil. Problema este că ½ de imobil a fost deja vândut acum 15 ... (vezi toată discuția)