Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Circulație mașini de mare tonaj in apropierea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Circulație mașini de mare tonaj in apropierea locuinței

Buna ziua ! Ne aflam în următoarea situație.
In apropierea locuinței noastre este o școală de șoferi pentru profesioniști. Drumul pe care dânșii aveau acces a fost blocat,singurul mod de acces fiind pe strada unde locui noi . Drumul fiind foarte îngust ,as dori sa știu care este distanța legală permisă dintre imobil și mașini de mare tonaj ? Va mulțumesc anticipat !
Distanța dintre axa drumului și gardurile sau construcțiile situate de o parte și de alta a drumurilor va fi de minimum 13 m pentru drumurile naționale, de minimum 12 m pentru drumurile județene și de minimum 10 m pentru drumurile comunale.

Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor pentru nerespectarea prevederilor legale se fac de către:
a) inspectorii din cadrul Inspectoratului de Stat pentru Controlul în Transportul Rutier, potrivit competențelor stabilite prin reglementările în vigoare:
b) poliția rutieră;

c) personalul Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România - S.A., la punctele de trecere a frontierei de stat;
d) personalul Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România - S.A., pe rețeaua de drumuri de interes național pentru prevederile care nu intră în sfera de competență a personalului cu atribuții de control prevăzut la lit. a);
e) personalul administratorilor drumurilor de interes județean și de interes local, potrivit competențelor stabilite prin reglementările în vigoare.

Va mulțumesc frumos !

Cornel Vasile a scris:

Distanța dintre axa drumului și gardurile sau construcțiile situate de o parte și de alta a drumurilor va fi de minimum 13 m pentru drumurile naționale, de minimum 12 m pentru drumurile județene și de minimum 10 m pentru drumurile comunale.

Constatarea contravențiilor și aplicarea sancțiunilor pentru nerespectarea prevederilor legale se fac de către:
a) inspectorii din cadrul Inspectoratului de Stat pentru Controlul în Transportul Rutier, potrivit competențelor stabilite prin reglementările în vigoare:
b) poliția rutieră;

c) personalul Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România - S.A., la punctele de trecere a frontierei de stat;
d) personalul Companiei Naționale de Autostrăzi și Drumuri Naționale din România - S.A., pe rețeaua de drumuri de interes național pentru prevederile care nu intră în sfera de competență a personalului cu atribuții de control prevăzut la lit. a);
e) personalul administratorilor drumurilor de interes județean și de interes local, potrivit competențelor stabilite prin reglementările în vigoare.