avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 612 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua ... Am o intrebare daca pot vinde casa fara ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua ... Am o intrebare daca pot vinde casa fara acordul ...

Buna ziua ... Am o intrebare daca pot vinde casa fara acordul copiilor după moartea soțului pentru ca nu am facut succesiunea
Casa este bun comun, cu soțul decedat, sau este bun propriu al dvs`?
Dacă este bunul dvs. propriu, cumpărat înainte de căsătorie, da, puteți să vindeți! In caz contrar, nu!

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Dezbatem succesiunea după tata. cum se poate trece casa părintească pe numele copiilor mei? Andrej2014 Andrej2014 Buna ziua, tatăl meu a decedat in Feb 2019 si acum, împreună cu mama si cei doi frați ai mei, trebuie sa facem succesiunea. Tatăl si mama aveau in ... (vezi toată discuția)
Succesiune bunuri imobile FlorinG81 FlorinG81 Bună seara! Vă rog frumos să mă ajutați cu un răspuns în ceea ce privește problema de mai jos. În 2014 mama mea a decedat, cu doi ani înainte ... (vezi toată discuția)
Cum se poate dezmoșteni unicul fiu? Marinescu D. Marinescu D. Cum pot dezmoșteni unicul fiu adult, alcoolic( orfan de mamă de la 4 ani), crescut și întreținut de mine și actuala sotie ( căsătorit la vârsta de 4 ... (vezi toată discuția)