Forum Discuţii diverse Răspunsuri în comunitate Conditii achizitionare proprietate in Ungaria
Discuție deschisă în Răspunsuri în comunitate

Conditii achizitionare proprietate in Ungaria

Buna ziua.
Cautand sa cumpar o casa mica, am observat ca proprietatile sunt mai ieftine in Ungaria decat in Romania. Evident, nu e vorba de Budapesta ci de satele de la granita cu Romania. Si tot sunt mai ieftine decat in satele de dincoace de granita. Nu am sa intreb de ce. Intreb in ce conditii un cetatean roman (fara sa fie de etnie maghiara) poate cumpara o locuinta (casa are si teren) in Ungaria.
Multumesc.
Va trebui sa studiati legislatia maghiara. Puteti contacta un avocat roman care practica avocatura in Ungaria. Gasiti pe internet.
Prin presa scrie ca Ungaria a interzis vanzarea de terenuri la straini.