Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Bună va rog frumos dați-mi o ideie despre aceasta ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Bună va rog frumos dați-mi o ideie despre aceasta hotărâre ...

Bună va rog frumos dați-mi o ideie despre aceasta hotărâre va rog frumos cât mai repede. estimata: 11:00
Complet: C2 Camera preliminară/fond/executare
Tip solutie: respinge cererea
Solutia pe scurt: În temeiul art. 583 C.p.p. rap. la art. 96 alin. 2 C.p., respinge ca neîntemeiată sesizarea formulată de Serviciul de Probaţiune Neamţ de revocare a suspendării executării pedepsei principale de 2 ani închisoare la care a fost condamnat inculpatul Ciurariu Petru Neculai, prin sentinţa penală nr. 200/18.05.2018 pronunţată de Judecătoria Roman în dosarul nr. 6078/291/2017 definitivă prin neapelare la data de 05.06.2018. În condiţiile art. 275 alin. 3 NCPP cheltuielile judiciare avansate de stat în cauză rămân în sarcina acestuia. Cu contestaţie în termen de 3 zile de la comunicare la Tribunalul Neamţ – Secţia Penală. Pronunţată în şedinţă publică azi, 09 aprilie 2021.
Document: Hotarâre 195/2021 09.04.2021
Fac pușcărie???
Nicușor 27, utilizator
Buna ziua. Sunteti condamnat la o pedeapsa cu inchisoarea suspendata sub supraveghere si pentru ca nu ati dat curs solicitarilor Serviciului de Probatiune pentru a va lua in evidenta, ori nu ati respectat obligatiile impuse s-a formulat o solicitare in sensul de a vi se revoca beneficiul suspendarii si a executa pedeapsa in regim de detentie. Aceasta solicitare a fost respinsa.
Serviciul de Probaţiune Neamţ a solicitat instanței de judecată să revoce suspendarea executării sub supraveghere, astfel încât pedeapsa să fie executată în regim de detenție, însă instanța a respins această solicitare. Atenție, însă, această hotărâre poate fi atacată de către Serviciul de Probațiune cu contestație.
Mulțumesc

Georgiana Petrov - Cabinet de avocat a scris:

Buna ziua. Sunteti condamnat la o pedeapsa cu inchisoarea suspendata sub supraveghere si pentru ca nu ati dat curs solicitarilor Serviciului de Probatiune pentru a va lua in evidenta, ori nu ati respectat obligatiile impuse s-a formulat o solicitare in sensul de a vi se revoca beneficiul suspendarii si a executa pedeapsa in regim de detentie. Aceasta solicitare a fost respinsa.