Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua, Sunt proprietarul unei case construita cu ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua, Sunt proprietarul unei case construita cu autorizație ...

Buna ziua ,
Sunt proprietarul unei case construita cu autorizatie pe terenul de 195 mp inchiriat de la statul roman . In urma retrocedarii terenului proprietar a devenit o persoana fizica . Mentionez ca valoarea de piata a terenului e de aproximativ 12-14 ori mai mica ca cea a casei . Pot invoca ACCESIUNEA ? evident cu despagubirea justa a proprietarului terenului . Va multumesc.
Acuma am inteles perfect . Va multumesc .
Am vorbit cu proprietarul terenului acum 3 luni lansindui propunerea sa-i cumpar terenul dar nu am primi nici un raspuns . As putea face ceva in plus ? Mentionez ca am mostenit recent ( 6 luni ) casa de la parinti si proprietarului terenului i sa retrocedat terenul de 195 mp in 1996 si nu doresc sa o instrainez . Valoare de piata casa aprox. 50.000 euro , valoare piata teren aprox 4.000 euro . Va multumesc .
Ati putea sa negociati obtinerea unui drept de superficie pe teren si de proprietate asupra casei.
Am sa urmez sfaturile d-voastra . Va multumesc .