Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Contestare testament
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Contestare testament

Bună ziua,
În urma decesului tatălui meu, am aflat azi, la dezbaterea succesiunii, ca făcuse un testament soției lui prin care ii lasă toate bunurile sale, iar noi, cele doua fiice ale sale (și unicele) din căsătoria anterioara, avem dreptul numai la câte 3/16 din masa succesorală.
Dat fiind ca testamentul a fost făcut după o operație la creier și nu prea mai rationa bine asa cum mi-am dat seama din puținele conversații telefonice avute cu el ( noi locuim în strainatate), ce șanse de reușită am avea dacă l-am contesta în instanță?
Cineva m-ar putea ajuta va rog frumos?
Păi ar trebui să dovediți că afecțiunea de care suferea, ca urmările operației și medicatia administrată au fost de natură să îi afecteze discernământul, la momentul întocmirii testamentului.
Având în vedere că stati in strainatate si nu ati vorbit atat de des, cred ca sansele vi le puteti evalua chiar dvs.
Si presupunând că ați face aceasta dovada și testamentul ar fi nul, puteti obtine cel mult drepturile prevăzute de lege. Adica 3/4 ( 3/8 fiecare).
raluk0207, utilizator
Mulțumesc pentru răspuns.
Notarul a stabilit în prezent ca eu și sora mea, în calitate de rezervatare, am avea dreptul la câte 3/16.
Sunt puțin confuză, deoarece știam ca am avea dreptul la 2/3 în acest caz.
E destul de complicat pt ca ne-a ținut la distanță și am o bănuială puternică ca soția lui stia ca el e pe moarte dar nu i-a spus nimic, mai mult de atât, il încuraja sa creadă ca are făcături!?
Noi am fost anunțate abia când a întrat on coma, iar ea s-a contrazis de mai multe ori.
Testamentul l-a făcut cu 9 luni înainte sa moară, după o operație la cap pe care nu știa nici el de ce o făcuse!?
Deci ar fi mai multe incongruențe.
Știu ca am avea dreptul numai la 3/4 dar e vorba și de o acțiune morală din punctul meu de vedere, mi se pare grav și imoral sa i se ascundă unei persoane faptul ca va muri, sa nu i se permită sa dispună de timpul care i-a rămas numai pt câțiva bani în plus, ea nefiind o muritoare de foame și neavând descendenți direcți.
Va trebui însă să demonstrez totul.
Dacă exista vreun avocat pe acest forum care are experienta cu astfel de cazuri, i-as fi recunoscătoare dacă m-ar contacta.
Fără îndoială, aș apela la el pt o consultație cu plată pt a evalua mai în amănunt oportunitatea unei astfel de acțiuni.
Mulțumesc încă o data pt răspuns
In absenta testamentului, din punct de vedere legal, soția are dreptul la 1/4, iar copiii la 3/4.
Deci dvs si sora ati fi moștenit 3/8 fiecare.
Pentru ca tata a lăsat testament, dvs si sora veti dobândi numai rezerva succesorala. Aceasta este jumătate din cota legală.
Adică 3/8. Împărțit la doi, înseamnă 3/16 fiecare.
Deci cota noastră a fost calculată corect. Mulțumesc mult!