avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 568 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Bună ziua! În 2018 un verișor mi-a propus sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Bună ziua! În 2018 un verișor mi-a propus sa cumpăr de la ...

Bună ziua! În 2018 un verișor mi-a propus sa cumpăr de la el o casa la țară în valoare de 18000€. Ambii fiind plecați în străinătate, am decis plata unui avans de 10000€,iar diferența în momentul în care vom face actele de vanzare cumpărare. Pana în prezent s-a investit suma de 20000€ pentru renovarea imobilului cu acordul acestuia. Situația a luat o întorsătură anul acesta pentru ca verișorul meu a decis sa nu mai înstrăineze imobilul și am primit o notificare de la avocatul acestuia conform căreia sunt nevoit sa evacuez imobilul de bunurile mobile, iar eventualele despăgubiri pentru renovare sa fie stabilite pe cale amiabila, însă acesta nu dorește sa îmi înapoieze nici măcar un leu(cu excepția avansului). As dori o îndrumare, orice pentru ca nu știm cum sa mai procedam pentru recuperarea investițiilor. Va mulțumesc!
Cel mai recent răspuns: Szekely Barna , Consultant asigurari 16:31, 18 Iunie 2021
6 din 6 utilizatori consideră
acest răspuns util
Bună ziua,
Mergeți cu documentele la un avocat pentru a fi analizate. Dacă ați efectuat aceste lucrări cu acordul lui și nu dorește să restituie aceste sume, trebuie să mergeți în instanță pentru a solicita obligarea acestuia la plata lor, procedură urmată de executarea silită.
Se poate depune și plângere pentru înșelăciune în acest caz ?

Ana Brăileanu a scris:

Bună ziua,
Mergeți cu documentele la un avocat pentru a fi analizate. Dacă ați efectuat aceste lucrări cu acordul lui și nu dorește să restituie aceste sume, trebuie să mergeți în instanță pentru a solicita obligarea acestuia la plata lor, procedură urmată de executarea silită.

1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
nu e vb de inselaciune.
aveti un act de mana pt acea suma, ce reprezinta ?
In functe de situatie, puteti cere ca instanta sa pronunte o hotarare care sa tina loc de contract autentis si sa ii dati diferenta de pret, sau sa va dea banii investiti si sa solicitati un drept de retentie pana va da banii.
ce va sfatuiesc, e sa nu plecati din casa, cel putin pana nu vb cu un avocat sa vedeti ce variante sunt.
Avem un act de mână pentru banii restituiti, însă nu este menționat faptul ca au reprezentat un acont, ci doar restituirea unui împrumut.


Ultima modificare: Marți, 15 Iunie 2021
gi-jane2, moderator
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Eu intrebam de act facut cand i-ati dat banii.
Nici nu ati zis ca i-ati luat inapoi si ati mai facut si act cu el in care ati acceptat sa scrie ca a fost imprumut.
Acuma ce puteti cere sunt banii investiti.

Pt a raspunde, se apasa pe raspunde, nu pe citeaza, butotul e jos in stanga pe ecran.
Ultima modificare: Marți, 15 Iunie 2021
gi-jane2, moderator

Alte discuții în legătură

Pot fi dat afara? Georgel pletea Georgel pletea Buna seara! Credeti ca ma puteti ajuta cu un raspuns la urmatoarea intrebare? Timp de 6 ani am locuit cu concubina mea in locuinta bunicilor ei care sunt ... (vezi toată discuția)
Anulare act vanzare-cumparare mircea43 mircea43 La sfarsitul anului2009 ( 01.11.2009 mai exact) mama mea a intocmit un contract de imprumut cu o persoana fizica pt. suma de 20.000. ron. In cadrul acelui ... (vezi toată discuția)
Imprumut intre doua persoane fizice ContSters103115 ContSters103115 buna seara! am imprumutat unei persoane o suma de bani(1000 euro)mai am posibilitatea sa recuperez aceasta suma de bani.am doar chitanta cum au fost trimisi ... (vezi toată discuția)