Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna seara! Ma confrunt cu urmatoarea situatie la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna seara! Ma confrunt cu urmatoarea situatie la munca:sunt ...

Buna seara!
Ma confrunt cu urmatoarea situatie la munca:sunt insarcinata in 18 sapt si am solicitat reducerea programului de munca cu 1/4,drept pentru care mi s-a cerut concediu medical cu codul 10 pentru cele 2 ore de munca explicatia fiind(sunt platita din Fondul Naţional Unic de Asigurări Sociale de Sănătate. .Vreau sa stiu daca acest lucru este legal?Eu stiu ca exista legea 96/2003 art 13 in care este specificat acest lucru:"În baza recomandării medicului de familie, salariata gravidă care nu poate îndeplini durata normală de muncă din motive de sănătate, a sa sau a fătului său, are dreptul la reducerea cu o pătrime a duratei normale de muncă, cu menținerea veniturilor salariale, suportate integral din fondul de salarii al angajatorului, potrivit reglementărilor legale.
(la 25-06-2015, Art. 13 a fost modificat de pct. 7 al art. I din LEGEA nr. 154 din 18 iunie 2015, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 445 din 22 iunie 2015.)".Multumesc!
LauraGeorgi, utilizator
Multumesc!Imi cer scuze sunt noua in grup si nu văzusem butonul de raspunde.