Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Daca presedintele unei asociatii de proprietari pleaca ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Daca presedintele unei asociatii de proprietari pleaca din tara ...

Daca presedintele unei asociatii de proprietari pleaca din tara - poate sa isi lase mama in locul lui printr-o imputernicire notariala?
1. pleaca temporar..cateva luni poate sa delege o persoana din comitetul executiv
2. pleaca pe o perioada mai lunga, faceti adunare si alegeti un alt proprietar

Raspunsul este conditionat de mai multe aspecte
Legal,disp L nr 196/2018 prevede ca in cazul in care presedintele de asociatie este in imposibilitatea sa exercite atributiile ,acesta poate declina provizoriu competenta in favoarea unuia dintre memebrii comitetului executiv
In situatia in care presedintele nu poate exercita responsabilitatea fnctiei,legal se impune covocarea de adunare generala si alegerea unui nou presedinte de asociatie
Varianta cu imputernicire notariala nu este legala ,