Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Impozit pe venit.
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Impozit pe venit.

Buna ziua!As avea câteva întrebări.As vrea să știu va rog cat este impozitul pe venit.Eu știam că 15 la sută din salariu.Pe internet am văzut că e 10 la sută.S a modificat oare?Acest impozit se calculează din salariu brut sau din cel net.Eu am certificat de handicap accentuat permanent nerevizuibil.In afara de acest beneficiu de a nu plăti către stat impozitul pe venit mai sunt scutit de alte taxe din salariu?Va mulțumesc frumos!!!
sunteti scutit doar de impozitul pe salariu, celelalte contributii le platiti, impozitul pe salariu este 10% ,anterior a fost 16%.
Adică anul trecut a fost 16 %?De când au intrat în vigoare acești 10 %.
cota de 16% între ianuarie 2005 și decembrie 2017

cota de 10% din ianuarie 2018