Forum Discuţii juridice Securitate şi Sănătate în ... Dacă se întâmplă un accident, care nu-i foarte ...
Discuție deschisă în Securitate şi Sănătate în Muncă (fost Protecţia Muncii)

Dacă se întâmplă un accident, care nu-i foarte grav si problema ...

Dacă se întâmplă un accident, care nu-i foarte grav si problema te împiedică să continui munca, angajatorul are dreptul de a te retine la locul de muncă puână ți se termină program? chiar daca i-ai cerut să mergi acasă la medicul de familie? Si să te pună efectiv să stai degeaba in durere
Orice eveniment trebuie comunicat la ITM si cercetat conform prevederilor Legii ssm nr. 319/ 2006 cu modificarile si completarile ulterioare,
-art. 27 (1) Angajatorul are obligaţia să comunice evenimentele, de îndată, după cum urmează:
a) inspectoratelor teritoriale de muncă, toate evenimentele aşa cum sunt definite la art. 5 lit. f);
b) asigurătorului, potrivit Legii nr. 346/2002 privind asigurarea pentru accidente de muncă şi boli profesionale, cu modificările şi completările ulterioare, evenimentele urmate de incapacitate temporară de muncă, invaliditate sau deces, la confirmarea acestora;
c) organelor de urmărire penală, după caz.
-art. 29 (1) Cercetarea evenimentelor este obligatorie şi se efectuează după cum urmează:
a) de către angajator, în cazul evenimentelor care au produs incapacitate temporară de muncă;
Angajatorul are obligatia sa anunte serviciul medical/ salvarea si accidentatul sa fie transportat la cabinet medical/ urgente medicale pentru investigatii suplimentare.
-art. 10 (1) Angajatorul are următoarele obligaţii:
a) să ia măsurile necesare pentru acordarea primului-ajutor, stingerea incendiilor şi evacuarea lucrătorilor, adaptate naturii activităţilor şi mărimii întreprinderii şi/ sau unităţii, ţinând seama de alte persoane prezente;
b) să stabilească legăturile necesare cu serviciile specializate, îndeosebi în ceea ce priveşte primul-ajutor, serviciul medical de urgenţă, salvare şi pompieri.