Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua, Distribuirea pozelor publice( care apar la ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua, Distribuirea pozelor publice( care apar la sectiunea ...

Buna ziua,

Distribuirea pozelor publice( care apar la sectiunea Imagini pe Google) ale unei persoane, poze indecente se constituie o fapta penala? Ce sanctiuni sunt prevazute?
Iulian.21, utilizator
Buna ziua,
Da, poate constitui o fapta penala. Sau chiar mai multe, o varianta este art 226 cod penal violarea vietii private, spre exemplu, dar si altele. Sanctiuni? Pedeapsa cu inchisoarea si pedeapsa cu amenda.