Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Concediu de maternitate Buna ziua, Doresc sa verific o ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Concediu de maternitate Buna ziua, Doresc sa verific o informatie ...

Concediu de maternitate

Buna ziua,

Doresc sa verific o informatie referitoare la stagiul minim de cotizare ( 6 luni).
De ex. sotia s-a angajat la data de 25.01.2021 si data nasterii ar urma si fie aproximativ inceputul lunii August.
Pentru a putea "beneficia" de concediu de maternitate, cele 6 luni se implinesc in data de 26.08.2021. Mi s-a comunicat ca cele 6 luni de cotizare se calculeaza de la inceputul luni urmatoare datei de angajare si anume de la 01.02.2021, implinirea celor 6 luni fiind in data de 02.08.21 in acest caz.
Perioada de calcul a celor 6 luni de cotizare se calculeaza de la inceputul lunii urmatoare datei de angajare sau de la data de angajare?

Cu stima,
Dragos Ivana
De la data de angajare .... Când termenul este stabilit pe luni, el se împlineşte în ziua corespunzătoare din ultima lună . Adica, termenul se implineste la 25.07.2021.