Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am nevoie de autorizatie pentru montarea unui ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am nevoie de autorizatie pentru montarea unui luminator in acoperisul ...

Am nevoie de autorizatie pentru montarea unui luminator in acoperisul casei mele ?
Potrivit Legii 50/1991, orice modificare din apartament sau casă trebuie să obțină de la primărie un Certificat de Urbanism și o autorizație de construire.

In speta, acoperișul facand parte din structura unei construcții, orice modificare a lui intră sub incidența Legii nr.50, supunându-se normelor imperative ale acesteia.
art 11 alin 1 din legea 50 spune ca daca nu se aduce vreo modificare structurala sau arhitectonica, atunci nu este nevoie de autorizatie. acest luminator va fi montat intre 2 capriori, deci nu este in nici un fel afectat acoperisul si nici la exterior nu se schimba aspectul cladirii, pentru ca nu se vede de nicaieri , cladirea fiind de 11 metri inaltime.