Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Daca intr-un contract de locatiune, proprietarul ( ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Daca intr-un contract de locatiune, proprietarul ( locatorul) ...

Daca intr-un contract de locatiune, proprietarul ( locatorul) instraineaza bunul imobil, este necesara intocmirea unui act aditional in care se va mentiona schimbarea locatorului?

Daca da, actul aditional va fi incheiat intre noul locator ( dobanditorul imobilului) si locatar sau intre vechiul locator si locatar, sau intre cele 3 parti?
Buna ziua,
Nu este obligatoriu.
Buna ziua,

Actul aditional se va incheia intre vechiul locator, noul locator si locatar sau contractul de locatiune existent se va rezilia si se va incheia un nou contract de locatiune intre noul locator si locatar.

O zi frumoasa!