avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 576 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pot da in judecata angajatorul că am ajuns în spital ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pot da in judecata angajatorul că am ajuns în spital cu depresie ...

Pot da in judecata angajatorul că am ajuns în spital cu depresie severa?
4 din 4 utilizatori consideră
acest răspuns util
Daca se va dovedi ca este vina acestuia veți castiga procesul.
Este insa genul de proces în stil american și judecatorii romani nu prea sunt antrenați sa judece asa.
Este un proces cu grad ridicat de dificultate, zic eu.

Cu stimă,
Claudiu Lascoschi
BUCUREȘTI
Ultima modificare: Marți, 6 Iulie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
5 din 5 utilizatori consideră
acest răspuns util
Accesul liber la justitie constituie un principiu fundamental al organizarii oricarui sistem judiciar democratic .

Liberul acces al persoanei la justitie reprezinta facultatea oricarei persoane de a introduce, dupa libera sa apreciere, o actiune in justitie, implicand obligatia corelativa a statului ca, prin instanta competenta, sa solutioneze aceasta actiune.

Prin urmare, puteti actiona in instanta, dar nimeni nu va poate garanta castigarea litigiului.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Aveti dovezi ca depresia o aveti de la locul de munca si ca angajatorul e vinovat pt asta?
Atunci puteti incerca o acțiune in instanta.
2 din 2 utilizatori consideră
acest răspuns util
În ziua de astazi se poate stabili cauza depresiei.
Insa, judecatorii sunt destul.de.refractari în a acorda daune morale la un nivel acceptabil cu adevărat în astfel de cazuri, ceea ce încurajează abuzurile.psihologice.
Europa este destul.de inapoiata fata de SUA în aceasta privință.

În România exista tendința de a se considera ca este vorba de o îmbogățire fara justa cauza, fiind aplicabil foarte mult sistemul.de.drept de sorginte comunista asa cum era în URSS.
Tendința pregnanta in România este aceea de a se acorda daune morale după deces moștenitorilor, dar, cu existenta tendinței din dreptul.comunist anterior anului 1990.

Eu personal nu am avut probleme cu astfel de aparari sau de concepte comuniste dar acestea sunt foarte pregnante în România.

Fiind un proces atipic este vorba de un proces cu grad ridicat de dificultate pentru persoana care a suferit traume psihologice.

Daca nu este un proces deosebit de teatral instantele par sa fie de.piatra și sa nu le intereseze situatia cu traumele.psihologice.

Cu stimă,
Claudiu Lascoschi
BUCUREȘTI
Ultima modificare: Miercuri, 7 Iulie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Așa este, dar eu lucrez că agent de vânzări produse alimentare, avem controlul medical periodic din 6 in 6luni, am mesaj in care sunt amenințată că o să primesc o reținere de 10% din salariu, am fost forțată verbal sa îmi dau demisia, Cu toate acestea nu se poate face nimic?

Alte discuții în legătură

Bună ziua, cum pot sa evacuez din locuință părinților mei,pe ... 0773842139 0773842139 Bună ziua, cum pot sa evacuez din locuință părinților mei,pe concubinul meu cu care locuiesc aici de 6 ani, deoarece nu vrea sa o facă de buna voie. (vezi toată discuția)
Caut penalist incisiv PARTEVATAMATA2010 PARTEVATAMATA2010 Caut avocat pentru recurs impotriva rezolutiei procuraturii de NUP (vezi toată discuția)