Forum Discuţii contabile şi ... Impozite şi taxe locale Scutire impozite si taxe pentru persoane cu handicap
Discuție deschisă în Impozite şi taxe locale

Scutire impozite si taxe pentru persoane cu handicap

Buna ziua. In situatia in care eu am obtinut un certificat de handicap accentuat, in urma bolii dobandite, am dreptul la scutirea impozitului pe casa unde am adresa de domiciliu, in care locuiesc cu sotul si copilul, precum si pe terenurile aferente ? Mentionez ca si casa si terenurile sunt trecute la rolul sotului , obtinute prin mostenire de la parintii lui, inainte de casatoria noastra ( 2018). Multumesc frumos !
Kamyi, utilizator
De scutire beneficiaza doar proprietarul, daca indeplineste conditiile iar nu sotul care nu este proprietar.
Va multumesc !