Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Decizia de încetare și demisia
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Decizia de încetare și demisia

Decizia de încetare și demisia sunt 2 lucruri diferite? Dacă demisia nu a fost semnată, decizia de încetare își mai poate face efectul?
Cristian63, utilizator
Demisia de cine trebuia sa fie semnata?
In cazul de fata, de către salariat.
Cristian63, utilizator
Prin demisie se intelege actul unilateral de vointa a salariatului, angajatorul nu are dreptul sa ceara unui angajat sa isi dea demisia, decizia de incetarea o emite angajatorul la incetarea contractului de munca si are 45 de zile termen de contestare.
magiccom, utilizator
O cerere de demisie trebuie semnata de catre angajat , nu de acte angajator care trebuie doar sa ia la cunostinta de initiativa salariatului.