Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Cat % reprezinta impozit, CAS si CASS pentru un venit ...
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Cat % reprezinta impozit, CAS si CASS pentru un venit de 60000 ...

Cat % reprezinta impozit, CAS si CASS pentru un venit de 60000 RON, declaratie unica, venituri din strainatate, persoana fizica, Ma interezeaza minimul care trebuie achitat, pentru fiecare tip de taxa in parte: impozit venit, CAS si CASS.

Pentru CAS si CASS se poate plati doar pe salariu brut minim pe 12 luni (12luni x 2300ROn = 27000Ron) si impozitul pe venit se plateste pe toatal 60000RON ?
Cata1in, utilizator
Pentru cazul prezetat se plateste doar CASS 10% la plafonul celor 12 salarii brute minime si impozit pe venit se plateste pe total venit anual incasat. CAS nu se plateste.
george-neagu, moderator
1. Cat este impozitul pe venit in cazul venitului din strainatate 10% sau 16%?
2. CAS la venit din strainatate, de la ce suma incolo sunt obligat sa il platesc?

Nu am alte venituri, momentan!
Impozitul pe venit in cazul venitului din strainatate este 10%, CAS nu se plateste.