Forum Discuţii juridice [Coronavirus - Covid-19] ... Ma ajutați va rog si pe mine. Anul trecut în ...
Discuție deschisă în [Coronavirus - Covid-19] Răspunsuri la probleme juridice, fiscale și economice generate de criza actuală

Ma ajutați va rog si pe mine. Anul trecut în octombrie eu si ...

Ma ajutați va rog si pe mine. Anul trecut în octombrie eu si cele 5 colege ale mele din birou am facut covid am luat una de la alta deși unele dintre noi nu am stat fără masca si fără alte masuri de protecție. Problema este k lucram 6 fete intr un birou de 25 mp birou în care sunt multe dulapuri si alte lucruri, nu se păstrează distanta legala intre noi patronul spune ca nu are ce sa faca. Întrebarea mea este dacă voi refuza sa merg la lucru pana amenajează spațiul sau ne muta intr un spațiu adecvat având în vedere pandemia risc sa mi se desfacă contractul de munca???? Multumesc
Puteti face plangere la ITM pentru nerespectarea conditiilor SSM dar sigur o sa afle cine a facut plangerea si o sa treaca la amenintari cu desfacerea contractului de munca...
Cel mai bine ar fi sa discutati toate cu el si sa gasiti o solutie ( mutati dulapurile pe hol/in alta parte...
Am discutat nu se poate nimic din pacate
Dar dacă eu nu mai merg la munca pana se respecta masurile SSM ( nu e vina mea pt ca sănătatea ne este pusa în pericol ) ce mi se poate întâmpla??..
Va poate pune absenta, cerceta disciplinar pentru ele, ajunge la concediere si apoi dvs. o sa trebuiasca sa contestati asta in instanta...
Atunci faceti plangere la ITM si asteptati-va la "probleme" din partea dumnealui...
Ar fi bine sa discutati si cu celelate colege si sa actionati impreuna, nu cred ca o sa accepte asa usor sa va inlocuiasca* pe toate...
E mai greu k lor le e frica sa nu rămână fără job, au banci copii mici și prefera sa taca le înțeleg pana la un anumit punct dar din păcate sănătatea noastră e in pericol, cand am avut toate corona o colega a fost foarte rău deci sunt constiente la ce ne expunem dar le e frica