Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... Impozitare castig din vazare parti sociale.
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

Impozitare castig din vazare parti sociale.

Buna ziua. Asociatii unui SRL, in numar de 3 au hotarati sa-si vanda partile sociale unui alt SRL la o valoarea mai amre decat cea nominala, achitarea facandu-se in doua transe: prima transe este de 40% din pretul de vanzare, iar a doua de 60% la un interval de trei luni in cadrul aceluiasi an. Intrebarile sunt urmatoarele: 1. Care este cota de impozitare, 10% sau 16% asupra castigului? 2. Cine are obligatia platii acestuia: a) Cumparatorul, prin retinerea acestuia din valoarea ce trebuie achitata celor 3 asociati; b) Persoanele fizice care incaseaza pretul negociat al partilor sociale; c) Plata impozitului se va face la fiecare transa achitata sau la finalul tranzactiei?
george-neagu, moderator
Cota de impozitare este 10% aplicata asupra castigului declarat prin depunerea declaratiei unice de catre fiecare din persoanele fizice care incaseaza pretul negociat al partilor sociale. Se ia ca data, data cand se face transferul dreptului de proprietate la registru comertului.
Daca pentru fiecare persoana castgul realizat depaseste plafonul celor 12 salarii minime brute pe economie, va trebui sa declare in acea declaratie unica si sa plateasca corespunzator si contributia la sanatate cass 10% aplicat doar la valoarea plafonului.
george-neagu, moderator
Va multumesc.