avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 615 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua! În urmă cu o luna am solicitat ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua! În urmă cu o luna am solicitat asociației de proprietari ...

Bună ziua!

În urmă cu o luna am solicitat asociației de proprietari o adeverința care sa ateste lipsa datoriilor. Am primit o notificare emisa printr un birou notarial prin care se menționa faptul ca nu se poate deoarece persoana care a solicitat adeverința are doar 50% drepturi din locuita ( nu știu cât de adevarat dpdv legal motivarea asta).
Acum, cei de la asociație au trecut la întreținere pe apartament și onorariul avocatului ( den. Asistenta juridica). Cum pot ataca dpdv legal acest abuz, întrucât nu am solicitat niciodată Asistenta juridica și nici nu am primit.
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 19:30, 24 Iulie 2021
Ei au refuzat sa dea adeverința.
Daca eliberau adeverința nu cred ca apelau la avocat.
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Iulie 2021
Manuela Rășină, administrator
Initial era necesar sa formulati in termen de 10 zile de la afisare contestatie impotriva valorii impuse in lista de
intretinere lunara
Presedintele de asociatie detine obligatia legala sa raspunda la contestatie in termen de 10 zile
Daca nu solutionati amiabil,puteti promova actiune de chemare in judecata la judecatoria teritoriala
Au trecut maxim 3 zile de la afisare, deci timp mai e.
Vedeți ca sunt doua lucruri.
1.Refuzul eliberării adeverinței
2.Greseala lor ca trebuia sa va dea adeverința și au plătit avocat aiurea

Incercati sa apelati la avocat daca vreti sa ii puneți la punct în instanta.
Fara a avea avocat instanta o sa tina cu asociația, foarte probabil, deoarece cam aceasta este regula.

Trebuie sa dovediți în instanta și greseala asociației întrucât nu câștigați procesul doar ca îl deschideți.
Ultima modificare: Sâmbătă, 24 Iulie 2021
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Plati intretinere la bloc masso masso buna seara! va rog a ma lamuri asupra urmatoarei probleme: exista in blocul nostru un proprietar care ramane dator la plata intretinerii cu sume mari, de ... (vezi toată discuția)
Restantieri - procedura chemare in judecata kostin kostin Buna ziua, As vrea sa inteleg pasii pe care trebuie sa ii parcurgi, ca presedinte de asociatie de proprietari, in vederea chemarii in judecata a ... (vezi toată discuția)
Apartament cu penalități Ally0 Ally0 Buna ziua. Am o cunoștință care a cumpărat un apartament de la cineva in 2010. Persoana respectiva avea penalități la asociație, însă administratorul, ... (vezi toată discuția)