Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Va rog mult sa ma consiliați in următoarea speța: ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Va rog mult sa ma consiliați in următoarea speța: Sunt mama ...

Va rog mult sa ma consiliați in următoarea speța:
Sunt mama unui bebelus de o luna. Nu am mai dorit legătura cu tatăl și am înscris copilul pe numele meu. Tatăl dorește recunoașterea paternității. Ce demersuri legale poate face? Dacă este relevant, menționez ca exista mailuri in care am recunoscut ca este tatăl copilului.
Mulțumesc!
PatrickVarza, utilizator
Tatăl poate recunoaște copilul printr-o declarație la un notariat public.
Îmi Spuneti, va rog și in ce condiții poate obține datele de identificare ale minorului in vederea depunerii declaratiei la notar?
Mulțumesc mult pt timp!
PatrickVarza, utilizator
Dacă nu i le daţi dvs., vă dă în judecată şi instanţa vă va obliga să-i daţi datele.