avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 569 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Va rog mult sa ma consiliați in următoarea speța: ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Va rog mult sa ma consiliați in următoarea speța: Sunt mama ...

Va rog mult sa ma consiliați in următoarea speța:
Sunt mama unui bebelus de o luna. Nu am mai dorit legătura cu tatăl și am înscris copilul pe numele meu. Tatăl dorește recunoașterea paternității. Ce demersuri legale poate face? Dacă este relevant, menționez ca exista mailuri in care am recunoscut ca este tatăl copilului.
Mulțumesc!
Ultima modificare: Vineri, 23 Iulie 2021
PatrickVarza, utilizator
Cel mai recent răspuns: Martonze , utilizator 21:01, 23 Iulie 2021
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Tatăl poate recunoaște copilul printr-o declarație la un notariat public.
Îmi Spuneti, va rog și in ce condiții poate obține datele de identificare ale minorului in vederea depunerii declaratiei la notar?
Mulțumesc mult pt timp!
Ultima modificare: Vineri, 23 Iulie 2021
PatrickVarza, utilizator
3 din 3 utilizatori consideră
acest răspuns util
Dacă nu i le daţi dvs., vă dă în judecată şi instanţa vă va obliga să-i daţi datele.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Copil de 15 ani fara tata in certificatul de nastere - pensie de intretinere/dr. de mostenire olden olden Ma intereseaza ce drepturi are copilul in urma fiecarei variante de recunoastere (pensie alimentara, mostenire) (certificat de nastere deja intocmit dar cu ... (vezi toată discuția)
Recunoasterea unui copil major deja recunoscut de un alt tata dangeorgescu2014 dangeorgescu2014 Buna ziua, Ma adresez si eu forumului dvs cu urmatoarea problema. Sunt un barbat in varsta de 32 ani nascut in afara casatoriei si recunoscut de un ... (vezi toată discuția)
Copil nerecunoscut de tatal cetățean american Flori1700 Flori1700 Buna ziua! As dori sa stiu daca exista sanse reale de căstig al unui proces in acest caz. Am un copil, in vârsta de un an si o luna, nascut in romania, cu un ... (vezi toată discuția)