Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Bună dimineața. Am auzit că din toamnă va exista ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Bună dimineața. Am auzit că din toamnă va exista posibilitatea ...

Bună dimineața. Am auzit că din toamnă va exista posibilitatea să cumpărăm vechime pentru a ieși la limita de vârstă - 13 sau 15 ani. Ceea ce mă nedumește este dacă vom putea să ne folosim de anii cumpărați pentru a munci în continuare. Și va mai trebui să trecem prin acele comisii? Plata se va reține lunar de pe cardul bancar sau va trebui să mă duc eu lunar să depun banii undeva?
Legea 127/2019 va intra in vigoare la 01.09.2023 .

Vechimea in munca nu poate fi cumparata.

Pana la data de 1 septembrie 2023, se poate efectua plata contribuției de asigurări sociale prin încheierea unui contract de asigurare cu Casa de Pensii pentru perioade de cel mult 6 ani anteriori lunii încheierii contractului de asigurare,.
Știam de lucrurile astea, am văzut la TV și pe Hotnews, dar mulțumesc...