avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 607 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Buna ziua. Am activat ca militar activ din oct/1996 si ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Buna ziua. Am activat ca militar activ din oct/1996 si pina in ...

Buna ziua.
Am activat ca militar activ din oct/1996 si pina in 1an.2012(ca personal aeronavigant). La inceputul lunii Februarie 2012 am parasit sistemul militar prin demisie avind gradul de plutonier-major..
Inainte de angajarea in MApN mi-am satisfacut stagiul militar de 1 an tot ca personal aeronavigant, iar dupa parasirea Ministerului Apararii perioada am lucrat 3 ani si jumatate ( cu cintract) in Italia.
Interebarea mea este : "Cind pot beneficia de pensie militara?"
Va multumesc anticipat.

Alte discuții în legătură

Buna ziua, as avea nevoie de o informatie barbat , nascut in ... crisim crisim buna ziua, as avea nevoie de o informatie barbat , nascut in 1970, beneficiar de pensie de invaliditate in sistemul public de pensii unde am cotizati 10 ... (vezi toată discuția)
Pensie de invaliditate nerevizuibila asofronie asofronie Sunt pensionat medical gradul 3,militar,anul nasterii 05.01.1968,stagiul complet de cotizare conform anexei 6, in decizia de pensionare specifica- pensionare ... (vezi toată discuția)
nedumereire babacu60 babacu60 -am activat in cadrul MApN-in perioada 1973-1981-ulterior, am desfasurat activ in sist.civil pana in anul 2001;fiind operat pe cord-am fost pensiomat gr-2 de ... (vezi toată discuția)