Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Comunicare hotarare privind pensia de intretinere
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Comunicare hotarare privind pensia de intretinere

Buna ziua,

Intrebarea mea este urmatoarea: Cand/cat dureaza pana se comunica hotararea privind pensia de intretinere? Decizia a fost pronuntata in luna aprilie si nici pana in ziua de azi nu s-a comunicat hotararea, fapt ce consider inadmisibil.

Multumesc.
Buna ziua,

Procedura este următoarea: instanța pronunță soluția, apoi în termen de 30 zile trebuie sa motiveze hotărârea. Poate prelungi acest termen de cel mult 2 ori, astfel că se ajunge la 96 zile (intra in calcul prima și ultima zi a termenului) de la data pronunțării, termen in care poate motiva hotărârea.

După motivare, comunica hotărârea părților din proces.

La acest moment aveți posibilitatea de a transmite instanței o cerere prin care sa solicitati urgentarea motivării și comunicării hotărârii având în vedere că a fost depășit termenul legal prevăzut de art. 426 alin 5 din Codul de procedura civilă cu "x" zile.
Andreea Dana Fodor , Avocat
Da, adresati o cerere scrisa dar fără sa criticați instanta.
Se fac destul.de repede comunicările în cazurile.mele și ma mira faptul ca a durat asa mult in cazul dvs. în acest domeniu cu minori.
Este posibil ca judecatorul sa fi uitat...
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Faceți o cerere de urgentare a redactării și motivați-o prin nevoile minorului și prin refuzul de a achita pensia a părintelui obligat la plată......dacă sunteți cumva debitorul pensiei, nu creditorul (fiindcă în acest caz nu aveți interes).
Va multumesc tare mult pentru promptitudine si pentru raspunsul detaliat, apreciez enorm.
Va multumesc pentru raspunsul dvs.
Mentionez ca sunt major si imi continui studiile.
Imi vine greu sa cred ca judecatorul ,,a uitat'', totusi, nu ma mai surprinde nimic.